Żarówka LED

Oświetlenie LED. Ekonomiczne źródło światła

Chociaż oświetlenie ledowe znane było już w drugiej połowie XX wieku, to dopiero na początku XXI wieku pojawiło się na rynku. Aktualnie technologia LED zdominowała rynek oświetlenia. Jakie są jej zalety i dlaczego warto na nią postawić?

Mówiąc w sposób bardzo prosty, dioda LED zbudowana jest z półprzewodników podzielonych na dwie warstwy. Pierwsza z nich jest bogata w elektrony, które po podłączeniu prądu przeskakują na drugą, tworząc światło. Jest to zjawisko elektroluminescencji, czyli przemiana prądu elektrycznego bezpośrednio w światło.

Początkowa małą popularność oświetlenia ledowego spowodowana była jego wysoką ceną. Jednak wraz z rozwojem technologii i rozpowszechnienia diod LED, cena zaczęła maleć. Biorąc również pod uwagę jej liczne zalety, nie można się dziwić, że z taką łatwością technologia LED podbiła rynek oświetlenia.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED?

Oświetlenie LED ma wiele zalet pomocnych nie tylko w domu, ale również w biurze czy w szkole. Dotyczą one kolorów, oszczędności, ekologii i kosztów. Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

Energooszczędność

Zamienienie energii elektrycznej w światło odbywa się bez strat, dzięki czemu zużywane jest około 90% mniej prądu niż w przypadku standardowego oświetlenia. Intensywność światła pozostaje przy tym na najwyższym poziomie.

Oznacza to nie tylko dobrej jakości oświetlenie, ale również znacznie mniejsze zużycie energii i oszczędność finansową. Oświetlenie LED jest również lepsze od popularnych świetlówek energooszczędnych, ponieważ diody LED nie wymagają czasu na rozgrzanie się, a tym samym nie pobierają dodatkowej energii.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że diody LED mogą być intensywnie używane – gaszone i zapalane w zależności od potrzeby. Częste gaszenie i zapalanie świetlówek energooszczędnych jest nieopłacalne ze względu na wyżej wspomniany czas rozgrzewania się.

Żywotność

Diody LED są w stanie świecić przez niezwykle długi czas i zdecydowanie deklasują pozostałe metody oświetlenia. Przybliżona żywotność poszczególnych źródeł światła wygląda następująco:
– tradycyjna żarówka – 1 tysiąc godzin
– żarówka halogenowa – 5 tysięcy godzin
– świetlówka – do 20 tysięcy godzin
– dioda LED – 50 tysięcy godzin
Dodatkową zaletą oświetlenia ledowego jest to, że w przeciwieństwie do innych żarówek i świetlówek, nie zgaśnie niespodziewanie. Na skraju swojej żywotności dioda LED powoli traci na jasności, co daje kilka godzin dodatkowego czasu, a to w zupełności wystarczy na wymianę.

Ekologia

Oświetlenie LED będzie doskonałym wyborem dla każdego, kto dba o środowisko naturalne. Diody LED charakteryzują się pełną biodegradacją i nie zawierają szkodliwych dla przyrody substancji (ciężkich metali ani toksycznych materiałów). W połączeniu z długą żywotnością jest to idealne rozwiązanie ekologiczne.

Wytrzymałość

Nowoczesna technologia sprawia, że oświetlenie LED jest odporne na trudne warunki, takie jak niskie czy wysokie temperatury. Nie tylko nie są w stanie uszkodzić diody, ale nawet nie będą miały wpływu na jakość otrzymanego światła. Brak elementów szklanych i żarników gwarantuje dodatkową odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne.

Bezpieczeństwo użytkowania

Istotnym czynnikiem jest to, że oświetlenie ledowe nie wymaga dużej ilości energii, a więc wytwarza jedynie minimalną ilość ciepła. Dzięki temu zanika ryzyko poparzenia, a diody LED mogą być bezpiecznie stosowane w pomieszczeniach z materiałami łatwopalnymi.

Estetyka i barwa

W nowoczesnych mieszkaniach, biurach i budynkach oświetlenie ledowe jest chętnie stosowane również ze względu na ogromną liczbę możliwych aranżacji. Diody LED są niezwykle uniwersalne i pozwalają na osiąganie efektów, których nie zagwarantuje żadna inna żarówka.

Jest to możliwe dzięki temu, że uzyskanie dowolnego koloru światła w oświetleniu ledowym nie wymaga używania filtrów. Kolor otrzymanego światła zależny jest jedynie od budowy diody i długości fali (przeskoku elektronów z jednego elementu na drugi). Pozwala to na otrzymanie niezwykle intensywnych i wyrazistych barw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *