Klimatyzatory przenośne to skuteczny sposób na walkę z upałem. Ich zaletą jest mobilność, łatwy montaż i atrakcyjna cena. Mimo wysokiej głośności i konieczności podłączenia rury wylotowej polecamy mobilną klimatyzację do mieszkania, biura, czy lokalu usługowego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatora przenośnego dla siebie!
Kryteria wyboru
Najważniejszym parametrem klimatyzatora przenośnego jest jego moc. Nie bez znaczenia pozostaje także przepływ powietrza, zużycie prądu i głośność oraz tryby pracy. Oto co warto o nich wiedzieć:
Moc chłodzenia
Moc chłodzenia klimatyzatorów przenośnych waha się od 0,9 kW do 4 kW. Warto wybrać modele o większej mocy, ponieważ są one bardziej efektywne. Rekomendujemy dobrać moc klimatyzatora do wielkości wnętrza. Na każde 10 m² pokoju w którym sprzęt ma działać, powinien przypadać przynajmniej 1 kW mocy chłodniczej.
Przepływ powietrza
Przepływ powietrza to parametr określający ile powietrza klimatyzator jest w stanie schłodzić w godzinę. Im większy przepływ powietrza, tym klimatyzator szybciej chłodzi pomieszczenie. Polecamy modele, w których przepływ powietrza jest równy lub większy niż 300 m³/h. Najbardziej wydajne klimatyzatory są w stanie schłodzić aż 450 m³ w ciągu godziny.
Energooszczędność
Kupując klimatyzator, zwróć uwagę na jego klasę energetyczną. Rekomendujemy sprzęt mieszczący się w klasie A, A+ lub A++. Na pobór prądu wpływ ma również EER, czyli współczynnik efektywności energetycznej. Dobry klimatyzator powinien wykazywać EER na poziomie 2,6 lub większym.
Głośność
Każdy klimatyzator przenośny jest głośny. Jego natężenie dźwięku waha się w granicy od 50 do 70 dB. Jeśli zależy Ci na cichej pracy, wybierz model, który może pracować także na zewnątrz. Klimatyzator na balkon lub taras to rozwiązanie, które jest ciche, wydajne i nie zabiera miejsca we wnętrzu.
Tryby pracy
Klimatyzatory poza chłodzeniem mogą działać w kilku trybach pracy. Wielofunkcyjne urządzenia mogą ogrzewać, oczyszczać, osuszać i cyrkulować powietrze. Jeśli planujesz zakup klimatyzacji mobilnej, wybierz sprzęt, który może pracować jako urządzenie całoroczne.
Jeśli jesteś alergikiem lub cenisz sobie czyste powietrze, wybierz klimatyzator z filtrem HEPA. Jest on barierą, która neutralizuje alergeny roślinne i zwierzęce, roztocza kurzu, wirusy, bakterie i smog.
Najważniejsze funkcje w klimatyzatorach przenośnych
Mobilne klimatyzatory zostały zaopatrzone w szereg funkcji dodatkowych, które wpływają na wygodę użytkowania. Najważniejsze funkcje to:
Funkcja swing
Funkcja swing odpowiada za równomierne rozprowadzanie fal powietrza w całym obszarze pomieszczenia. Dzieje się tak dzięki poruszającym się w łopatkom, które odchylają się w górę i w dół.
Tryb automatyczny
Jest on wspomagany przez czujniki klimatyzatora. Tryb automatyczny odpowiada za samoczynną zmianę trybów pracy i temperatury w odpowiednim momencie. Jest to duże ułatwienie i wygoda.
Timer
Timer to nic innego niż programator czasowy, który umożliwia ustawienie odpowiedniej temperatury w odpowiednim momencie.
Tryb sleep
Większość modeli wyposażono w tryb pracy nocnej, który ma za zadanie zmniejszyć głośność klimatyzacji w trakcie snu. Niestety to rozwiązanie nie działa skutecznie, ze względu na głośną pracę sprężarki, która może powodować dyskomfort w nocy.
Trzy sposoby sterowania klimatyzatorem mobilnym
Klimatyzatorem przenośnym można sterować na trzy sposoby — za pomocą panelu sterowania, pilota lub aplikacji Wi-Fi. Polecamy modele, którymi można sterować za pomocą smarfona lub tabletu. Kontrola urządzenia za pomocą aplikacji mobilnej to wygoda oraz możliwość tworzenia zaawansowanych scenariuszy.
Jak przebiega montaż klimatyzatora przenośnego?
Mobilny klimatyzator można zainstalować na kilka sposobów. Najpopularniejsza metoda montażu to zamocowanie go do okna lub drzwi balkonowych, za pomocą uszczelki okiennej, która najczęściej jest dołączona do zestawu. Alternatywą jest wykorzystanie ramy okiennej z plexi, a jeśli okno otwiera się pionowo, można wykorzystać także adapter okienny.
Innym sposobem jest montaż klimatyzacji przez otwór w ścianie. Ta metoda wymaga jednak kucia w ścianie, co jest dość inwazyjne. Najmniej popularnym sposobem montażu klimatyzatora jest dołączenie go do szybu wentylacyjnego lub komina. Taka metoda jest możliwa tylko wtedy, kiedy przewód nie jest współdzielony.
Najważniejsze parametry klimatyzatora przenośnego
Kupując mobilny klimatyzator do domu, zwróć uwagę na moc chłodzenia. Pamiętaj, że na każde 10 m² pomieszczenia przypada 1 kW energii elektrycznej. Równie istotny jest przepływ powietrza, który powinien przekraczać 300 m³/h. Przy wyborze sprzętu zwróć uwagę na energooszczędność — współczynnik efektywności energetycznej powinien wynosić powyżej 2,6. Jeśli stoisz przed zakupem modelu do domu lub mieszkania, wybierz sprzęt z wieloma trybami pracy, funkcją Wi-Fi i uszczelką okienną w zestawie.